Grupul SCR angajeaza Sef Departament Juridic cu biroul in Bucuresti

legal-manager-scrScopul postului:

  • Conducerea activitatii Departamentului Juridic  si a tuturor consilierilor juridici din cadrul Grupului SCR
  • Sa asigure ca activitatile Grupului SCR si contractele/actele incheiate de Grup in legatura cu clientii, salariatii, autoritati publice sau de reglementare  sunt stabilite conform (i) cadrului legal in vigoare si altor reglementari incidente stabilite de autoritati si (ii) reglementarilor interne ale Grupului SCR. Sa asigure la timp si cu profesionalism apararea in instanta, la mediere sau in alte situatii a drepturilor Grupului.

Atributii si responsabilitati

  • Coordoneaza activitatea Departamentului Juridic in conformitate cu prevederile ROF si ale procedurilor interne aplicabile.
  • Propune fisele de post pentru angajatii din cadrul Departamentului Juridic
  • Organizeaza, planifica si asigura reprezentarea in instanta a firmelor din Grup in limitele termenelor de judecata
  • Asigura diseminarea de cunostinte juridice in cadrul Grupului in vederea reducerii riscului de litigii.
  • Asigura informarea managerilor , salariatilor despre modificarile legislative cu impact asupra Grupului pentru a preveni pierderile potentiale din neconformarile fata de lege (amenzi, sanctiuni, interdictii)
  • Asigura existenta unui sistem de control al contractelor la nivelul dpt juridice din cadrul firmelor
  • Redacteaza rapoarte de informare in legatura cu activitatea departamentului.
  • Asigura existenta si completarea actualizata a tuturor rapoartelor si evidentelor necesare pentru buna desfasurare a activitatii in cadrul departamentului
  • Asigura alocarea corespunzatoare de task-uri intre angajatii Departamentului Juridic , pe baza competentelor si experientei acestora, precum si in considerarea prioritatilor stabilite la nivelul Grupului SCR
  • Verifica, redacteaza si avizeaza din punct de vedere juridic diferite documente incheiate de Grup la nivelul firmelor
  • Reprezinta Grupul in relatia cu autoritatile publice inclusiv in instanta in dosarele relative la activitatile comerciale ale Grupului SCR;
  • Efectueaza toate demersurile necesare in vederea solutionarii oricaror plangeri/reclamatii/litigii impotriva Grupului precum si recuperarea creantelor
  • Asista si acorda servicii de consultanta juridica firmelor din Grup
  • Pe baza solicitarilor primite, formuleaza opinii juridice

Studii necesare: Studii superioare juridice

Experienta necesara:

  • minim 7 ani intr-o functie juridica
  • minim  3 ani de coordonare dpt/oficiu/directie juridica
  • preferabil cu experienta reprezentare in instanta

Cunostiinte lingvistice necesare: Buna cunoastere a limbii engleze scris si vorbit

Persoanele interesate sunt rugate sa trimita un CV la HR@aisa.ro mentionand la subiect „Legal Manager”